2015. november 5., csütörtök

Serendipity

Ma a serendipity -ről mesélek nektek.
Szóval először Scott Dinsmore-tol hallottam ezt a szót, aztán másodszor is tőle, meg harmadszor is. Meg is néztem mindig a szótárban mit jelent, hiszen fontos volt a szövegben ,de képtelen voltam agyban összerakni mit is jelent.
Aztán meg is találtam a lefordíthatatlan angol kifejezések gyüjteményében.
Közelítőleg , a véletlen felfedezésekre való képességet jelenti. Olyan megismerési pillanatot jelent, amelynek során az ember ráébred valamire, annak ellenére, hogy az adott dolognak számára azelőtt nem volt semmi jelentősége. Rengeteg példa van rá a tudományban is, külön Wikipedia oldal van szentelve rá. Az egyik legismertebb példa a véletlenszerű felfedezésre Alexander Fleming felfedezése, a penicillin, azaz az első tudatosan készített antibiotikum. Felfedezéshez az vezetett, hogy Fleming az általa tenyésztett baktériumkultúrák egyikében elpusztult baktériumokat vett észre, amit egy véletlenül odakerült penészgomba okozott. Korábbi kísérletei és mások ezen a nyomon történő kutatásai vezettek el az első antibiotikum-gyógyszerig, Mindig zseninek tartottam Fleminget ezért a képességéért hogy észrevette az ebben rejlő hatalmas lehetőséget.
 A szót Horace Walpole író fabrikálta a 'Serendip három hercege' c. régi perzsa mese alapján. A három kis szereplő, a királyi hercegek vándorlásaik során rendre váratlan felfedezéseket tesznek, véletlenül és bölcs belátásuk révén folyton olyan dolgokat fedeztek fel, amelyeket nem is kerestek Kalandjaik helyszíne Serendip (Sri Lanka arab neve) innen a szó eredete.
 A nap minden percében tanulhatunk újat, inspirálódhatunk,  ha nyitott szemmel, füllel, és szívvel járunk a világban. Egy mondat ami megmozgat valamit és további gondolkodásra serkent, egy érdekes történet egy találkozás, valami amit láttunk ami segítségével felvedezhetünk egy addig rejtett de nyilvánvaló összefüggést.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése